Международната седмица на писмото
В Седмицата на писмото, нека си припомним колко бе вълнуващо да надникнем в малката пощенска кутия, където ни чака..писмо..от любим човек! Днес обаче, с IX клас направихме един малко по -различен прочит на това да напишеш писмо…написахме писмо до себе си!
Каква е идеята? Създаване на писмо, в което да говорите на бъдещото си аз – да му напомните важни неща, да му поставите някакви цели, да изразите някакви надежди за бъдещето. Да си дадете ясна равносметка какво бихте променили, какво бихте премахнали, какво бихте потърсили! Беше интересно…
В днешния ден на дигитални технологии и свързаност – да си спомним за очарованието, което носят посланията написани на хартия.
Писмата могат да добият силата на дневник и когато човек ги намери, се връща в забравени моменти от своя живот и усещането е изключително приятно.
По случай Международната седмица на писмото учениците от 7.а клас си припомниха неостаряващите писма на Патиланчо към Смехурко. В този дух, децата написаха своите писма дневници изпълнени със смях и очарование!
Учениците от 7.б клас написаха писма в бутилка до своите съученици,които ще отворят в последния си учебен ден! В тях вложиха чувства, благодарност и копнежи! Писмата носят в себе си послание за надежда, приятелство и щастие.
В Седмицата на писмото учениците от 4.а клас написаха писма за своите любими хора и ги запечатаха в изработени от тях пощенски пликове.
Учениците от 1а клас още не умеят да пишат, но по случай седмицата на писмото нарисуваха писма за своите любими родители.
В миналото практиката да пишеш писмо в бутилка била доста разпространена. Имало нещо завладяващо в това да излееш мислите си и да ги пуснеш да плават свободно в морската шир. Всичко било в ръцете на съдбата – там се криела магията.
Днес с учениците написахме по едно писмо до любимите ни литературни герои. Надяваме се, че ще стигнат до тях. Така отбелязахме седмицата на писмото с малките ни откриватели от 2 а клас.
„Писмото – отживелица или мил спомен“
Писането на хартиени писма се превръща все повече в забравена традиция. В днешно време комуникираме помежду си чрез писма по електронната поща или в социалните мрежи.
По случай Международната седмица на писмото учениците от 6.а и 6.б клас изгледаха презентация по темата и след това написаха писма за своите любими хора.
В седмицата на писмото в часа по история учениците от 7„б” клас се върнаха назад във времето и от името на възрожденския човек писаха на тема „Писмото на един възрожденски учител, търговец, занаятчия”.Беше интересно и вълнуващо да се потопят в ежедневието на хората, живели през 19 век.
Международната седмица на писмото започва да се отбелязва през 1957 година с решение на 14-тия конгрес на Всемирния пощенски съюз в Отава, Канада. Честването е в седмицата, в която се чества Денят на пощата – 9-ти октомври.
Писането на хартиени писма се превръща все повече в умираща традиция. Писмото се превърна от посланието, който носеше усмивка на лицата на хората, в обикновена хартия с цифри и суми за различни сметки към различни оператори.
Децата от 4.б клас с много старание написаха писма до любими хора и припомниха тази вече позабравена традиция. 💌
По случай Международната седмица на писмото, учениците от 3 а клас с много старание, вълнение и любов написаха писма до своите любими хора.
Учениците от II в клас отбелязаха Световната седмица на писмото с различни дейности. Създадоха с много любов послания до своите родители, учители, близки и приятели; запознаха се със съвременните възможности за комуникация на електронната поща и електронното писмо.